Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Poznejte vonné rostliny celého světa během jednoho večera - již 16. května 2024.

Zlatice převislá povolána do boje s koronaviry

Zlatice převislá povolána do boje s koronaviry

Rostlin s antivirovými účinky je mnoho a stále častěji jsou testovány pro své účinky na onemocnění s pandemickým potenciálem, jako mohou být právě dnes infekce koronaviry z Číny.

Podle následující zprávy, v Číně právě testují účinky zlatice na koronaviry přímo na pacientech.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/zoufali-cinsti-lekari-zkouseji-na-koronavir-dva-tisice-let-stary-lek-40313769

A protože právě v tradiční čínské medicíně je známa zlatice převislá (Forsythia suspensa) pro své různorodé působení včetně antivirového, podíváme se na ně blíže.

zlatice-final

Zlatice převislá obsahuje řadu sloučenin, dnes je jich známo 237. Zahrnují lignany (46), fenylethanoidové glykosidy (31), flavonoidy (11), terpenoidy (80), deriváty cyclohexyethanolu (20), alkaloidy (6), steroidní látky (4) a 39 dalších sloučenin. Plných 211 sloučenin bylo izolováno z plodů (tobolek), některé také z listů, květů a semen.

Z účinků plodů lze jmenovat protizánětlivé, z izolovaných sloučenin je znám např. forsythiasid A (patřící mezi fenylethanoidové glykosidy), ale protizánětlivé účinky byly prokázány in vitro i in vivo na experimentálních zvířatech u ethanolového extraktu z plodů.

Extrakty z plodů nebo jednotlivé sloučeniny ze zlatice převislé měly v experimentálních studiích účinky antioxidační, antibakteriální, protinádorové, antialergické či neuroprotektivní. Ale také právě antivirové.

U myší stimulovaných virem H1N1 (chřipkový virus A subtypu H1N1, který způsobuje i prasečí chřipku), látka phyllirin z plodů zlatice prodloužila dobu přežití a zmírnila poškození plic, zatímco snížila titr viru a snížila expresi IL-6 a chřipkového hemaglutininu.   

A jak je to u koronavirů? Na embryonálních buňkách kuřecích embryí bylo již v roce 2011 experimentálně prokázáno, že forsythiasid A účinkoval na koronavirus způsobující infekční bronchitidu drůbeže (IBV).

V jiné studii z roku 2014 byl sledován efekt sloučenin izolovaných z etanolového extraktu plodů zlatice převislé  - ukázalo se in vitro, že několik složek (vč. forsythiasidu) má antivirový účinek na virus způsobující infekce dolního dýchacího traktu (tzv. lidský orthopneumovirus, HRSV, RSV).

V nejnovější studii z prosince roku 2019 byl sledován efekt forsythiasidu A u myší infikovaných virem chřipky (H1N1, A/FM1/1/47). Vědci zjistili, že tato látka snižuje virovou zátěž a potlačuje zánětlivou imunitní odpověď, přičemž došlo k menšímu poškození tkání.

Uvidíme, jak dopadne aktuální testování extraktů z plodů zlatice na lidech nakažených koronavirem. Každopádně dosavadních experimentálních studií je zatím velmi málo, nemluvě o klinických studiích na pacientech.

O jiných perspektivních rostlinách s rozmanitými antivirovými účinky se můžete dozvědět více zde: a) O silvestrolu, b) rostliny proti chřipkovým virům, c) černý bez a jeho antivirové působení, d) rostliny proti koronavirům a chřipce, e) rostliny s antivirovými účinky v Nové Botanice

A také přímo v časopisu Nová Botanika – ve všech vydaných číslech najdete rostliny s potenciálně antivirovými účinky.

Vaše Nová Botanika