Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
PRÁVĚ VYŠLO JARNÍ ČÍSLO NOVÉ BOTANIKY. UDĚLEJTE SI RADOST S NOVÝM ČASOPISEM O ROSTLINÁCH, který dostanete poštou až k Vám domů. SEMÍNKA KRÁSNÝCH KONIKLECŮ NYNÍ JAKO DÁREK KE VŠEM PŘEDPLATNÝM. Využijte aktuální velké slevy předplatného Nové Botaniky. Chcete vědět, jaké rostliny mohou mít antivirové účinky? Ve všech číslech takové rostliny najdete. Např. vrcholák, amalaki, jinan, granátové jablko, pelargonie sidonská, atd. Nové číslo vychází 30. května 2020. Podíváme se na Sokotru i do Chile, prozkoumáme dědičnou informaci banánovníku, navštívíme Dendrologickou zahradu, ale je to mnohem více. Ke každému ročníku získáváte automaticky elektronický archiv časopisu na CD a možnost věnovat e-čísla Vašim přátelům. Přidejte se k našim čtenářům a užívejte si výhod předplatného.

Zlatice převislá povolána do boje s koronaviry

Zlatice převislá povolána do boje s koronaviry

Rostlin s antivirovými účinky je mnoho a stále častěji jsou testovány pro své účinky na onemocnění s pandemickým potenciálem, jako mohou být právě dnes infekce koronaviry z Číny.

Podle následující zprávy, v Číně právě testují účinky zlatice na koronaviry přímo na pacientech.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/zoufali-cinsti-lekari-zkouseji-na-koronavir-dva-tisice-let-stary-lek-40313769

A protože právě v tradiční čínské medicíně je známa zlatice převislá (Forsythia suspensa) pro své různorodé působení včetně antivirového, podíváme se na ně blíže.

zlatice-final

Zlatice převislá obsahuje řadu sloučenin, dnes je jich známo 237. Zahrnují lignany (46), fenylethanoidové glykosidy (31), flavonoidy (11), terpenoidy (80), deriváty cyclohexyethanolu (20), alkaloidy (6), steroidní látky (4) a 39 dalších sloučenin. Plných 211 sloučenin bylo izolováno z plodů (tobolek), některé také z listů, květů a semen.

Z účinků plodů lze jmenovat protizánětlivé, z izolovaných sloučenin je znám např. forsythiasid A (patřící mezi fenylethanoidové glykosidy), ale protizánětlivé účinky byly prokázány in vitro i in vivo na experimentálních zvířatech u ethanolového extraktu z plodů.

Extrakty z plodů nebo jednotlivé sloučeniny ze zlatice převislé měly v experimentálních studiích účinky antioxidační, antibakteriální, protinádorové, antialergické či neuroprotektivní. Ale také právě antivirové.

U myší stimulovaných virem H1N1 (chřipkový virus A subtypu H1N1, který způsobuje i prasečí chřipku), látka phyllirin z plodů zlatice prodloužila dobu přežití a zmírnila poškození plic, zatímco snížila titr viru a snížila expresi IL-6 a chřipkového hemaglutininu.   

A jak je to u koronavirů? Na embryonálních buňkách kuřecích embryí bylo již v roce 2011 experimentálně prokázáno, že forsythiasid A účinkoval na koronavirus způsobující infekční bronchitidu drůbeže (IBV).

V jiné studii z roku 2014 byl sledován efekt sloučenin izolovaných z etanolového extraktu plodů zlatice převislé  - ukázalo se in vitro, že několik složek (vč. forsythiasidu) má antivirový účinek na virus způsobující infekce dolního dýchacího traktu (tzv. lidský orthopneumovirus, HRSV, RSV).

V nejnovější studii z prosince roku 2019 byl sledován efekt forsythiasidu A u myší infikovaných virem chřipky (H1N1, A/FM1/1/47). Vědci zjistili, že tato látka snižuje virovou zátěž a potlačuje zánětlivou imunitní odpověď, přičemž došlo k menšímu poškození tkání.

Uvidíme, jak dopadne aktuální testování extraktů z plodů zlatice na lidech nakažených koronavirem. Každopádně dosavadních experimentálních studií je zatím velmi málo, nemluvě o klinických studiích na pacientech.

O jiných perspektivních rostlinách s rozmanitými antivirovými účinky se můžete dozvědět více zde: a) O silvestrolu, b) rostliny proti chřipkovým virům, c) černý bez a jeho antivirové působení, d) rostliny proti koronavirům a chřipce, e) rostliny s antivirovými účinky v Nové Botanice

A také přímo v časopisu Nová Botanika – ve všech vydaných číslech najdete rostliny s potenciálně antivirovými účinky.

Vaše Nová Botanika

Časopis Nová Botanika na Firmy.cz