Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
VÍTÁME VÁS V E-SHOPU ČASOPISU NOVÁ BOTANIKA. NOVÉ JARNÍ ČÍSLO PRÁVĚ VYŠLO! S TAJUPLNÝM SVĚTEM MASOŽRAVÝCH ROSTLIN, LÉČIVOU AKÉBIÍ, SVĚTEM KOŘENÍ, ROSTLINAMI BESKYD, BAREVNOU PŠENICÍ, TUŘÍNEM Z PYLOVÉHO ZRNA, ČAROKRÁSNÝMI OMĚJEMI , VŮNÍ SANTALU, NOVĚ OBJEVENÝMI DRUHY ROSTLIN, HOUBAMI OD MÁCHOVA JEZERA, OLOMOUCKOU BOTANICKOU ZAHRADOU, ROZMARÝNEM, LEVANDULÍ A MEDUŇKOU, CENTREM PŮVODU DATLÍ, FÍKŮ, OLIV A VINNÉ RÉVY A KRÁSNÝMI TULIPÁNY VYŠLECHTĚNÝMI U NÁS. OBJEVUJTE ÚŽASNÝ SVĚT ROSTLIN S ČASOPISEM NOVÁ BOTANIKA ZCELA BEZ REKLAM. NOVÉ ČÍSLO VYCHÁZÍ JIŽ 30. KVĚTNA 2022. BUĎTE U TOHO!

Rostliny proti covid-19 - aktualizace 11/2021

Jste připraveni? Jak mohou rostliny pomoci proti covidu?

Nové výzkumy potvrzují níže uvedené tipy, jak lépe odolat virovým infekcím typu covidu-19 pomocí rostlin, pokud např. nejste očkováni, nebo proděláváte infekci i po očkování. Vzhledem k opět rostoucím počtům případů je dobré si je připomenout. A nezapomeňte na dostatečný příjem vitaminů (hlavně C a D), zinku, selenu. 

PROČ NĚKTERÉ ROSTLINY FUNGUJÍ PROTI VIRŮM?

Je to díky vysokému obsahu látek, kterými se rostliny brání svým nepřátelům, různým škůdcům a infekcím. Jsou to tzv. sekundární metabolity a některé rostliny jich mají opravdu hodně.

Jaké rostliny vycházejí nejlépe? Např. šťáva z plodů bezu černého, zázvor, ženšen (Panax ginseng), koření z čeledi hluchavkovitých (např. bazalka, tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule), hřebíček, skořice (opatrně kvůli akumulaci cinnamaldehydu v těle a následné alergické reakci), lékořice, právenky - druhy Justicia adhatoda a Andrographis paniculata, či ašvaganda a kurkuma.

V novém čísle 2021/1 jsme se podívali se známým toxikologem panem profesorem J. Patočkou detailně na rostliny, které by mohly působit proti onemocnění covid-19. Podívejte se na detailní bonusovou přílohu, která je volně zde:

Novinky ve výzkumu rostlin proti koronaviru SARS-CoV-2

Na přehled dalších rostlin proto covidu-19 se můžete podívat také zde.

Prevence a léčba covid-19 - tipy (aktualizace k únoru 2021)

Základní možnosti: Zázvor, hřebíček, skořice, bez černý, ašvaganda, kurkumin, právenka Justicia adhatoda, právenka Andrographis paniculata

Než bude široce dostupné očkování, je dobré vědět, jaké rostliny použít v prevenci a léčbě onemocnění covid-19 na základě nejnovějších vědeckých poznatků.

Biochemické in silico prediktivní mapování přineslo řadu potenciálních léčivých rostlin s vazebnou a funkční afinitou k viru SARS-CoV2 (covid-19), dá se tedy s velkou pravděpodobností očekávat, že mohou účinkovat proti covid-19. některé přinášíme pro informaci, jiné se dají běžně sehnat i u nás.

Je to např. Tridax procumbens, hvězdnicovitá rostlina z tropické Ameriky, jejíž sloučeniny bergenin, beta-sitosterol, centaurein, procumbentin, luteolin a puerarin vykazovaly vazebnou afinitu k proteinům uvedeného koronaviru.

Dále látka guaiol z hřebíčku (známé koření, Syzygium aromaticum) a látka ze zázvoru gingeronone A, vykazovaly v modelech potenciální inhibiční aktivitu proti covidu-19. Na protivirové účinky zázvoru jsme upozorňovali již dříve. 

Další potenciální protivirové látky proti covid-19 jsou rutin a kurkumin. 

Z rostlin pelyněk roční (Artemisia annua), touleň srdčitá (Houttuynia cordata) a bez Sambucus formosana (=Sambucus javanica). V dřívějších studiích i náš bez černý vykazoval protivirové účinky.

viry-carusel-final

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení