Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Nové číslo již 30. května 2024 - objednejte si včas. Poznejte vonné rostliny celého světa během jednoho večera - 16. května 2024.

Rostliny proti covid-19 - aktualizace 11/2021

Jste připraveni? Jak mohou rostliny pomoci proti covidu?

Nové výzkumy potvrzují níže uvedené tipy, jak lépe odolat virovým infekcím typu covidu-19 pomocí rostlin, pokud např. nejste očkováni, nebo proděláváte infekci i po očkování. Vzhledem k opět rostoucím počtům případů je dobré si je připomenout. A nezapomeňte na dostatečný příjem vitaminů (hlavně C a D), zinku, selenu. 

PROČ NĚKTERÉ ROSTLINY FUNGUJÍ PROTI VIRŮM?

Je to díky vysokému obsahu látek, kterými se rostliny brání svým nepřátelům, různým škůdcům a infekcím. Jsou to tzv. sekundární metabolity a některé rostliny jich mají opravdu hodně.

Jaké rostliny vycházejí nejlépe? Např. šťáva z plodů bezu černého, zázvor, ženšen (Panax ginseng), koření z čeledi hluchavkovitých (např. bazalka, tymián, rozmarýn, šalvěj, levandule), hřebíček, skořice (opatrně kvůli akumulaci cinnamaldehydu v těle a následné alergické reakci), lékořice, právenky - druhy Justicia adhatoda a Andrographis paniculata, či ašvaganda a kurkuma.

V novém čísle 2021/1 jsme se podívali se známým toxikologem panem profesorem J. Patočkou detailně na rostliny, které by mohly působit proti onemocnění covid-19. Podívejte se na detailní bonusovou přílohu, která je volně zde:

Novinky ve výzkumu rostlin proti koronaviru SARS-CoV-2

Na přehled dalších rostlin proto covidu-19 se můžete podívat také zde.

Prevence a léčba covid-19 - tipy (aktualizace k únoru 2021)

Základní možnosti: Zázvor, hřebíček, skořice, bez černý, ašvaganda, kurkumin, právenka Justicia adhatoda, právenka Andrographis paniculata

Než bude široce dostupné očkování, je dobré vědět, jaké rostliny použít v prevenci a léčbě onemocnění covid-19 na základě nejnovějších vědeckých poznatků.

Biochemické in silico prediktivní mapování přineslo řadu potenciálních léčivých rostlin s vazebnou a funkční afinitou k viru SARS-CoV2 (covid-19), dá se tedy s velkou pravděpodobností očekávat, že mohou účinkovat proti covid-19. některé přinášíme pro informaci, jiné se dají běžně sehnat i u nás.

Je to např. Tridax procumbens, hvězdnicovitá rostlina z tropické Ameriky, jejíž sloučeniny bergenin, beta-sitosterol, centaurein, procumbentin, luteolin a puerarin vykazovaly vazebnou afinitu k proteinům uvedeného koronaviru.

Dále látka guaiol z hřebíčku (známé koření, Syzygium aromaticum) a látka ze zázvoru gingeronone A, vykazovaly v modelech potenciální inhibiční aktivitu proti covidu-19. Na protivirové účinky zázvoru jsme upozorňovali již dříve. 

Další potenciální protivirové látky proti covid-19 jsou rutin a kurkumin. 

Z rostlin pelyněk roční (Artemisia annua), touleň srdčitá (Houttuynia cordata) a bez Sambucus formosana (=Sambucus javanica). V dřívějších studiích i náš bez černý vykazoval protivirové účinky.

viry-carusel-final