JIŽ PRO VÁS PŘIPRAVUJEME PODZIMNÍ ČÍSLO. NA CO SE MŮŽETE TĚŠIT? ÁJURVÉDSKÉ LÉČIVKY PRO LEPŠÍ PAMĚŤ (BRAHMI A GOTU KOLA). ALOE (NEJEN) NA SOKOTŘE. SÍLA ROSTLINNÝCH ENZYMŮ. NAŠE VÝZKUMY LIŠEJNÍKŮ V ANTARKTIDĚ. ROSTLINY VE SLUŽBÁCH ČLOVĚKA. OLEJODÁRNÉ DŘEVINY V ZAMBII. KOUZELNÁ VŮNĚ CITRUSŮ, SLANOMILNÉ ROSTLINY A MNOHO DALŠÍHO. A CO NAJDETE V JARNÍM ČÍSLE NOVÉ BOTANIKY? Zdraví z pralesa (hořké kolové oříšky) - Rostliny s potenciálními účinky proti covid-19 a jako léčivky (zázvor, vitánie a lékořice a speciální bonus) - Kadidlovníky a myrhovníky na Sokotře - Chmel - zelené zlato - Ořešák královský jako superpotravina - Krásy Botanické zahrady hl. města Prahy - Lichořeřišnice jako antibiotikum - Dvě vzácné rostliny ze Slavkovského lesa - Nové objevy v rostlinné říši - Quinoa, amarant a pohanka - bezlepkové minoritní plodiny a mnoho dalšího. OBJEVUJTE ÚŽASNÝ SVĚT ROSTLIN S ČASOPISEM NOVÁ BOTANIKA.

Rostliny proti covid-19 - aktualizace 2/2021

V novém čísle 2021/1 se podíváme se známým toxikologem panem profesorem J. Patočkou detailně na rostliny, které by mohly působit proti onemocnění covid-19. 

Na přehled se můžete podívat také zde.

Prevence a léčba covid-19 - tipy (aktualizace k únoru 2021)

Základní možnosti: Zázvor, hřebíček, skořice, bez černý, ašvaganda, kurkumin, právenka Justicia adhatoda, právenka Andrographis paniculata

Než bude široce dostupné očkování, je dobré vědět, jaké rostliny použít v prevenci a léčbě onemocnění covid-19 na základě nejnovějších vědeckých poznatků.

Biochemické in silico prediktivní mapování přineslo řadu potenciálních léčivých rostlin s vazebnou a funkční afinitou k viru SARS-CoV2 (covid-19), dá se tedy s velkou pravděpodobností očekávat, že mohou účinkovat proti covid-19. některé přinášíme pro informaci, jiné se dají běžně sehnat i u nás.

Je to např. Tridax procumbens, hvězdnicovitá rostlina z tropické Ameriky, jejíž sloučeniny bergenin, beta-sitosterol, centaurein, procumbentin, luteolin a puerarin vykazovaly vazebnou afinitu k proteinům uvedeného koronaviru.

Dále látka guaiol z hřebíčku (známé koření, Syzygium aromaticum) a látka ze zázvoru gingeronone A, vykazovaly v modelech potenciální inhibiční aktivitu proti covidu-19. Na protivirové účinky zázvoru jsme upozorňovali již dříve. 

Další potenciální protivirové látky proti covid-19 jsou rutin a kurkumin. 

Z rostlin pelyněk roční (Artemisia annua), touleň srdčitá (Houttuynia cordata) a bez Sambucus formosana (=Sambucus javanica). V dřívějších studiích i náš bez černý vykazoval protivirové účinky.

viry-carusel-final

Časopis Nová Botanika na Firmy.cz