Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
VÍTÁME VÁS V E-SHOPU ČASOPISU NOVÁ BOTANIKA. NOVÉ JARNÍ ČÍSLO PRÁVĚ VYŠLO! S TAJUPLNÝM SVĚTEM MASOŽRAVÝCH ROSTLIN, LÉČIVOU AKÉBIÍ, SVĚTEM KOŘENÍ, ROSTLINAMI BESKYD, BAREVNOU PŠENICÍ, TUŘÍNEM Z PYLOVÉHO ZRNA, ČAROKRÁSNÝMI OMĚJEMI , VŮNÍ SANTALU, NOVĚ OBJEVENÝMI DRUHY ROSTLIN, HOUBAMI OD MÁCHOVA JEZERA, OLOMOUCKOU BOTANICKOU ZAHRADOU, ROZMARÝNEM, LEVANDULÍ A MEDUŇKOU, CENTREM PŮVODU DATLÍ, FÍKŮ, OLIV A VINNÉ RÉVY A KRÁSNÝMI TULIPÁNY VYŠLECHTĚNÝMI U NÁS. OBJEVUJTE ÚŽASNÝ SVĚT ROSTLIN S ČASOPISEM NOVÁ BOTANIKA ZCELA BEZ REKLAM. NOVÉ ČÍSLO VYCHÁZÍ JIŽ 30. KVĚTNA 2022. BUĎTE U TOHO!

Rostliny s antivirovými účinky v Nové Botanice

Jaké rostliny mohou mít antivirové účinky? Stále aktuální téma - od paniky provázející ptačí a prasečí chřipku až po dnes aktuální koronaviry. V obou ročnících Nové Botaniky je řada rostlin s potenciálně antivirovými účinky, můžete se tedy s nimi detailně seznámit.

V posledním čísle Nové Botaniky poznáte hned několik takových rostlin – rod Terminalia (vrcholák), ovoce amalaki a jinan. Všechny tyto rostliny vykazují určité antivirové účinky, které jsou předmětem výzkumů. Pokud tyto rostliny dosud neznáte, seznamte se s nimi. 

              Karusel-léčivá-síla-terminalia2    Karusel superpotraviny amalaki    jinan

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/2.

Rostlin s potenciálně antivirovými účinky je celá řada, od experimentálních dokladů až k vlastní léčbě je ale někdy dlouhá cesta. Nemá smysl zde uvádět výčet rostlin, které jsou testovány, připomeňme si však některé, o kterých se můžete dočíst v Nové Botanice, a jejich účinky vypadají velmi nadějně.

Mezi dalšími rostlinami vyniká např. granátové jablko (o jeho obsahových látkách a léčivých účincích jsme psali ve dvou dílech článku Ostře sledované granátové jablko v prvním čísle ročníku 2019. Polyfenolové látky z granátového jablka mohou mít inhibiční vliv např. na různé kmeny chřipkových virů. Ve stejném čísle se dozvíte i o léčivých účincích pivoněk, mezi něž patří i účinky antivirové.

                                   granátové-jablko      1_léčivé-pivoňky2-final

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/1.

Mezi dalšími rostlinami s antivirovými účinky je znám také léčivý muškát - Pelargonium sidoides. O něm si detailně můžete přečíst ve vůbec prvním čísle Nové Botaniky (2018/1). Používá se při léčbě nachlazení a bronchitidy - pomůže tedy např. při kašli.

Pelargonium-sidoides-nove

Časopis Nová Botanika - ročník 2018. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2018/1.

Nejlepší zbraní proti virům je samozřejmě prevence, jako jedno z opatření je tedy vhodné zvýšit příjem vitaminů a to nejlépe ve formě čerstvého ovoce a zeleniny, a stopových prvků jako jsou zinek a selen. 

A jak je to s mediálními "zázraky" typu "rýmovníku"?

Tzv. rýmovník je rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých. Má zajímavé chemické složení a její látky mohou mít různou biologickou aktivitu, která je předmětem výzkumů. Navzdory obrovské propagaci a marketingu, její antivirové účinky nejsou příliš přesvědčivé (u nachlazení spíše jen zmírňuje příznaky). Už jen pojmenování rostliny po nějakém onemocnění je poměrně nevkusné a zavádějící, kromě toho, i když řada rostlin má velmi zajímavé potenciálně léčivé účinky, hovořit o zázracích je také poněkud nevhodné. Doufáme, že se pro Plectranthus amboinicus najde lepší české jméno.  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení