Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
PRÁVĚ VYŠLO JARNÍ ČÍSLO NOVÉ BOTANIKY. UDĚLEJTE SI RADOST S NOVÝM ČASOPISEM O ROSTLINÁCH, který dostanete poštou až k Vám domů. SEMÍNKA KRÁSNÝCH KONIKLECŮ NYNÍ JAKO DÁREK KE VŠEM PŘEDPLATNÝM. Využijte aktuální velké slevy předplatného Nové Botaniky. Chcete vědět, jaké rostliny mohou mít antivirové účinky? Ve všech číslech takové rostliny najdete. Např. vrcholák, amalaki, jinan, granátové jablko, pelargonie sidonská, atd. Nové číslo vychází 30. května 2020. Podíváme se na Sokotru i do Chile, prozkoumáme dědičnou informaci banánovníku, navštívíme Dendrologickou zahradu, ale je to mnohem více. Ke každému ročníku získáváte automaticky elektronický archiv časopisu na CD a možnost věnovat e-čísla Vašim přátelům. Přidejte se k našim čtenářům a užívejte si výhod předplatného.

Rostliny s antivirovými účinky v Nové Botanice

Jaké rostliny mohou mít antivirové účinky? Stále aktuální téma - od paniky provázející ptačí a prasečí chřipku až po dnes aktuální koronaviry. V obou ročnících Nové Botaniky je řada rostlin s potenciálně antivirovými účinky, můžete se tedy s nimi detailně seznámit.

V posledním čísle Nové Botaniky poznáte hned několik takových rostlin – rod Terminalia (vrcholák), ovoce amalaki a jinan. Všechny tyto rostliny vykazují určité antivirové účinky, které jsou předmětem výzkumů. Pokud tyto rostliny dosud neznáte, seznamte se s nimi. 

              Karusel-léčivá-síla-terminalia2    Karusel superpotraviny amalaki    jinan

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/2.

Rostlin s potenciálně antivirovými účinky je celá řada, od experimentálních dokladů až k vlastní léčbě je ale někdy dlouhá cesta. Nemá smysl zde uvádět výčet rostlin, které jsou testovány, připomeňme si však některé, o kterých se můžete dočíst v Nové Botanice, a jejich účinky vypadají velmi nadějně.

Mezi dalšími rostlinami vyniká např. granátové jablko (o jeho obsahových látkách a léčivých účincích jsme psali ve dvou dílech článku Ostře sledované granátové jablko v prvním čísle ročníku 2019. Polyfenolové látky z granátového jablka mohou mít inhibiční vliv např. na různé kmeny chřipkových virů. Ve stejném čísle se dozvíte i o léčivých účincích pivoněk, mezi něž patří i účinky antivirové.

                                   granátové-jablko      1_léčivé-pivoňky2-final

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/1.

Mezi dalšími rostlinami s antivirovými účinky je znám také léčivý muškát - Pelargonium sidoides. O něm si detailně můžete přečíst ve vůbec prvním čísle Nové Botaniky (2018/1). Používá se při léčbě nachlazení a bronchitidy - pomůže tedy např. při kašli.

Pelargonium-sidoides-nove

Časopis Nová Botanika - ročník 2018. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2018/1.

Nejlepší zbraní proti virům je samozřejmě prevence, jako jedno z opatření je tedy vhodné zvýšit příjem vitaminů a to nejlépe ve formě čerstvého ovoce a zeleniny, a stopových prvků jako jsou zinek a selen. 

A jak je to s mediálními "zázraky" typu "rýmovníku"?

Tzv. rýmovník je rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých. Má zajímavé chemické složení a její látky mohou mít různou biologickou aktivitu, která je předmětem výzkumů. Navzdory obrovské propagaci a marketingu, její antivirové účinky nejsou příliš přesvědčivé (u nachlazení spíše jen zmírňuje příznaky). Už jen pojmenování rostliny po nějakém onemocnění je poměrně nevkusné a zavádějící, kromě toho, i když řada rostlin má velmi zajímavé potenciálně léčivé účinky, hovořit o zázracích je také poněkud nevhodné. Doufáme, že se pro Plectranthus amboinicus najde lepší české jméno.  

Časopis Nová Botanika na Firmy.cz