Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Za rostlinnými vůněmi se slevou 7 % - slevový kupón Aroma2024-7, rezervace a platba do 15. 9. 2024 - platí na všechny přednášky. Cesta kolem světa za aromatickými rostlinami - již od 19. 9. 2024. Rezervujte si včas.

Rostliny s antivirovými účinky v Nové Botanice

Jaké rostliny mohou mít antivirové účinky? Stále aktuální téma - od paniky provázející ptačí a prasečí chřipku až po dnes aktuální koronaviry. V obou ročnících Nové Botaniky je řada rostlin s potenciálně antivirovými účinky, můžete se tedy s nimi detailně seznámit.

V posledním čísle Nové Botaniky poznáte hned několik takových rostlin – rod Terminalia (vrcholák), ovoce amalaki a jinan. Všechny tyto rostliny vykazují určité antivirové účinky, které jsou předmětem výzkumů. Pokud tyto rostliny dosud neznáte, seznamte se s nimi. 

              Karusel-léčivá-síla-terminalia2    Karusel superpotraviny amalaki    jinan

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/2.

Rostlin s potenciálně antivirovými účinky je celá řada, od experimentálních dokladů až k vlastní léčbě je ale někdy dlouhá cesta. Nemá smysl zde uvádět výčet rostlin, které jsou testovány, připomeňme si však některé, o kterých se můžete dočíst v Nové Botanice, a jejich účinky vypadají velmi nadějně.

Mezi dalšími rostlinami vyniká např. granátové jablko (o jeho obsahových látkách a léčivých účincích jsme psali ve dvou dílech článku Ostře sledované granátové jablko v prvním čísle ročníku 2019. Polyfenolové látky z granátového jablka mohou mít inhibiční vliv např. na různé kmeny chřipkových virů. Ve stejném čísle se dozvíte i o léčivých účincích pivoněk, mezi něž patří i účinky antivirové.

                                   granátové-jablko      1_léčivé-pivoňky2-final

Časopis Nová Botanika - ročník 2019. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2019/1.

Mezi dalšími rostlinami s antivirovými účinky je znám také léčivý muškát - Pelargonium sidoides. O něm si detailně můžete přečíst ve vůbec prvním čísle Nové Botaniky (2018/1). Používá se při léčbě nachlazení a bronchitidy - pomůže tedy např. při kašli.

Pelargonium-sidoides-nove

Časopis Nová Botanika - ročník 2018. Pro detailní obsah klikněte zde: Obsah 2018/1.

Nejlepší zbraní proti virům je samozřejmě prevence, jako jedno z opatření je tedy vhodné zvýšit příjem vitaminů a to nejlépe ve formě čerstvého ovoce a zeleniny, a stopových prvků jako jsou zinek a selen. 

A jak je to s mediálními "zázraky" typu "rýmovníku"?

Tzv. rýmovník je rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých. Má zajímavé chemické složení a její látky mohou mít různou biologickou aktivitu, která je předmětem výzkumů. Navzdory obrovské propagaci a marketingu, její antivirové účinky nejsou příliš přesvědčivé (u nachlazení spíše jen zmírňuje příznaky). Už jen pojmenování rostliny po nějakém onemocnění je poměrně nevkusné a zavádějící, kromě toho, i když řada rostlin má velmi zajímavé potenciálně léčivé účinky, hovořit o zázracích je také poněkud nevhodné. Doufáme, že se pro Plectranthus amboinicus najde lepší české jméno.