Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Za rostlinnými vůněmi se slevou 7 % - slevový kupón Aroma2024-7, rezervace a platba do 15. 9. 2024 - platí na všechny přednášky. Cesta kolem světa za aromatickými rostlinami - již od 19. 9. 2024. Rezervujte si včas.

Jaké rostliny byly úspěšně testovány proti chřipkovým virům?

Jaké rostliny byly úspěšně testovány proti chřipkovým virům?

Ještě než se dostaneme k odpovědi na tuto otázku, je třeba říci, že probíhá dosti intenzivní screening různých rostlin a jejich extraktů z různých částí i pro jejich antivirovou aktivitu. Někdy se testuje více rostlin na určitý typ virů, někdy jedna rostlina na více skupin virů. Mnohdy se výsledky překrývají, jindy zase chybí experimentální doklady pro ten který konkrétní virus u nějaké rostliny. Jak už jsme uvedli, i in vitro prokázaná aktivita nemusí nutně znamenat antivirové působení u výluhu určeného ke konzumaci, kdy biologická dostupnost a potenciální antivirová aktivita může být omezena. Na internetu najdete různé seznamy „antivirových rostlin“, u nichž ovšem mnohdy dosud chybí průkazné studie. Vzhledem k často komplexním obsahovým látkám a případné toxicitě je třeba opatrnosti, mnohé rostliny mohou vyvolat alergické reakce, mohou interagovat s léky, které užíváte, mohou mít různé nežádoucí účinky, či negativně ovlivňovat různá onemocnění (např. posilování imunitního systému u autoimunitních onemocnění je nežádoucí – např. u třapatky). V případě vážných onemocnění jejich konzumaci vždy konzultujte se svým lékařem.

A k oné otázce. Testování rostlin s potenciálními antivirovými účinky je intenzivní, už vzhledem k výskytu různých závažných virových onemocnění z poslední doby. Mnoho jich je testováno i na viry chřipky (včetně ptačí) a to i s nadějnými výsledky. Látky odvozené z rostlin mohou být případně použity pro výrobu léčiv nebo doporučeny pro domácí léčbu, často nejsou ale výsledky zcela přesvědčivé a nemusí mít (zatím) pro léčbu chřipky příliš velký význam. Vybrali jsme některé, které vypadají dle odborné literatury slibně (samozřejmě nemůžeme uvádět úplně všechny). U všech níže uvedených rostlin však platí, že je zde uvádíme pouze pro zajímavost, nikoli jako doporučení ke konzumaci, neboť u nich často není dostatek informací o jejich účinnosti a bezpečnosti. Jsou však zajímavé nejen z hlediska případného antivirového působení, ale i z celkového farmakologického hlediska, neboť mají rozmanité biologicky účinné látky.

Tradiční a u nás běžně dostupné rostliny s relativně prokázanými účinky

Bez černý (Sambucus nigra) – květy, plody

Třapatka (Echinacea, např. E. purpurea) - antivirové a imunomodulační působení, nevhodná u imunologických onemocnění

Zázvor (Zingiber officinale)

Ostatní běžnější rostliny se slibnými výsledky, nedostatek klinických studií

Kozinec blanitý (Astragalus membranaceus)

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa)

Řepík (Agrimonia pilosa)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) - tinktura

Česnek kuchyňský/setý (Allium sativum), látka alicin testována ve vysoké koncentraci

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Pivoňka (Paeonia delavayi)

Marhaník granátový/granátové jablko (Punica granatum)

 

Ostatní exotičtější rostliny se slibnými výsledky, nedostatek klinických studií

Právenka (Justicia adhatoda)

Clinacanthus siamensis

Dávivec mnohadílný (Jatropha multifida)

Tisovec dvouřadý (Taxodium distichum)