Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
VÍTÁME VÁS V E-SHOPU ČASOPISU NOVÁ BOTANIKA. NENECHTE SI UJÍT NEJNOVĚJŠÍ ČÍSLO! S ROSTLINAMI GALAPÁG, ŠÁLIVÝMI KVĚTY NEJEN U ROSTLINY S NEJVĚTŠÍMI KVĚTY NA ZEMI, LÉČIVÝM BRUTNÁKEM, KÁVOVNÍKEM A JEHO ÚČINKY, NOVÝMI RODY U DŘÍVĚJŠÍCH SÍTIN, LÉČIVÝMI ŠALVĚJEMI, NOVÝM DRUHEM NEJVĚTŠÍHO LEKNÍNU SVĚTA, HOUBAMI ZE ŽERNOVA, LÉKÁRNOU NA MOTÝLÍCH KEŘÍCH A DALŠÍMI ZAJÍMAVOSTIMI Z ŘÍŠE ROSTLIN. OBJEVUJTE ÚŽASNÝ SVĚT ROSTLIN S ČASOPISEM NOVÁ BOTANIKA ZCELA BEZ REKLAM.

Černý bez a jeho antivirové působení

Bez černý (Sambucus nigra) může mít antivirové účinky nejen proti chřipce, ale i proti určitým koronavirům

Bez černý (Sambucus nigra) je tradiční rostlina používaná v lidovém léčitelství a to právě pro léčbu nachlazení a virových onemocnění. 

Ačkoli klinických studií není příliš mnoho, v několika experimentálních studiích z poslední doby se ukázalo, že extrakty z květů i plodů bezu černého mají skutečně i antivirové účinky, a to proti virům chřipky, HIV, virům oparu (Herpes simplex-1) a dokonce také proti viru ze skupiny koronavirů, způsobujícího infekční bronchitidu u kuřat (IBV). U tohoto viru účinkoval inhibičně etanolový extrakt z plodů a to v experimentu in vitro. V jiné studii se ukázalo, že určité extrakty z listů a květů bezu černého účinkovaly proti viru způsobujícímu horečku dengue (DENV-2 sérotyp).

Samozřejmě musíme mít na zřeteli, že účinek extraktů používaných ve většině studií in vitro (ve zkumavce) nemusí odpovídat účinku při konzumaci (biologická dostupnost a další faktory mohou hrát velkou roli), a také není jasné, zda jsou tyto extrakty účinné proti v současnosti se z Číny šířícímu viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění označované jako COVID-19. Jak jsme již psali, Číňané nyní testují zlatici převislou, uvidíme tedy, zda vyzkoušejí i bez černý, rostlinu známou i z jejich tradiční medicíny, a samozřejmě i mnoho dalších rostlin s potenciálně antivirovými účinky.

Až nastane vhodná doba, můžeme si tedy připravit bez černý pro naše domácí použití. Při používání květů nemusíme mít přílišné obavy, bezový čaj znaly dobře naše babičky a jejich předkové... U plodů je rozhodně vhodné, aby vždy raději prošly tepelnou úpravou, zajímavý může být sirup či bezinkový likér. Používání listů či kůry se nedoporučuje.

bez 01   bez-černý-FB