Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Poznejte vonné rostliny celého světa během jednoho večera - již 16. května 2024.

Rostliny v boji s virovými onemocněními (pokračování)

Japonští vědci testují rostlinné látky proti koronavirům

Výskyt závažných virových onemocnění typu SARS a MERS vedl k intenzivnímu výzkumu látek, které inhibují množení virů. Jako zdroj těchto látek jsou samozřejmě zkoumány i rostliny, neboť jejich obsahové látky mají často i antivirové účinky.    

PEDV virus ze skupiny koronavirů  (Coronaviridae) způsobuje epidemický průjem prasat. Tyto obalené jednovláknové RNA viry mají podobný způsob replikace (množení) a proto byl využit jako modelový virus pro screening účinku různých rostlinných látek. Japonští vědci již v roce 2016 provedli analýzy několika tisíc rostlinných extraktů a vytipovali tři rostlinné druhy, které měly výraznou antivirovou aktivitu: kamélie japonská (Camellia japonica), Saposhnikovia divaricata (rostlina z čeledi miříkovité) a kapraď Dryopteris crassirhizoma.

A jaké látky byly testovány? Oleanové triterpeny z květů kamélie, kumarinové látky z kořene Saposhnikovia divaricata a floroglucinolové látky z oddenku Dryopteris crassirhizoma. Tyto látky vykazovaly inhibiční aktivitu proti virové replikaci.

Je tedy případně možné, že budou vyvinuta léčiva proti koronavirům odvozená i z těchto rostlin.

 

Ájurvédská medicína a bronchitida – vědci potvrzují tradiční medicínu

Tradiční medicína bývá často dobrým vodítkem pro testování nových terapeutických látek, samozřejmě ne vždy se ovšem účinky potvrdí.

Virová onemocnění dýchacího traktu jsou způsobena různými skupinami virů. Tradiční léčba v oblasti Himálaje zahrnuje řadu rostlin (asi kolem 60), z nichž jen pro velmi málo existují přímé doklady o antivirovém působení prokázané in vitro. Samozřejmě to neznamená, že by nemuselo existovat, jako neplatí ani obrácený vztah, že in vitro aktivita musí nutně znamenat skutečné působení na lidský organismus (důvodů je řada, např. biologická dostupnost). A jaké rostliny vyšly z testování celkem nadějně? Jsou to právenka (Justicia adhatoda), bazalka pravá (Ocimum basilicum), jitrocel větší (Plantago major) a zázvor (Zingiber officinale).

                                                      bazalka-pravá    zázvor