O čem si přečtete v novém čísle časopisu Nová Botanika
NOVÁ BOTANIKA PRÁVĚ VYCHÁZÍ - TŘETÍ ČÍSLO LADÍ DO MODRA A VONÍ LEVANDULOVĚ
Obsah čísla 2019/1
Jarní vábení ladoněk
Seznamte se s ladoňkami, které u nás najdete jako původní či jako pěstované krásky.
Cesta do pravěku. Botanická exkurze do miocenních lesů střední Evropy
V dalším pokračování dobrodružné výpravy do minulosti poznáme druhy, které u nás rostly ve třetihorách. Mnohé z nich dnes najdete pouze v tropech či subtropech.
Ostře sledované granátové jablko
Ve dvou dílech si představíme rostlinu, jejíž plody se staly již před tisíciletími pokrmem pro bohy a krále. Její unikátní složení a množství bioaktivních látek ji předurčilo k intenzivním moderním výzkumům. Jaké léčivé účinky tedy má granátové jablko? Co jsou mýty a skutečnost?
Botanické zajímavosti Českého lesa
Vzácné druhy rostlin včetně hmyzožravých rosnatek, tajemné smrkové hvozdy, ale i rys či bobr patří mezi obyvatele Českého lesa. Zajímavých rostlin zde najdete ale mnohem více. Přijměte pozvání a navštivte s námi nejhodnotnější partie chráněné krajinné oblasti Český les, přírodní rezervace Farské bažiny, Podkovák či Dianu.
Čím se brání rostliny?
Rostliny mají různé způsoby jak se bránit svým nepřátelům – býložravcům či chorobám. Látky zvané sekundární metabolity se dají využít v boji proti škůdcům kulturních rostlin, a to bez umělých chemikálií a pesticidů. Jak na to?
Zámecký park ve Štiříně
Štiřínský park je známý svou sbírkou rododendronů (pěnišníků), které jsou zde zastoupeny neuvěřitelnými 1300 keři ve 150 kultivarech. V parku však objevíte celou řadu zajímavých rostlin, především listnatých dřevin a jehličnanů. Po seznámení se s historií parku se vydejme společně s Václavem Větvičkou na procházku a kochejme se krásou 200letých dubů či 150leté borovice vejmutovky a mnoha dalších rostlin.
Kačenka česká – pěkná jedlá jarní houba
Rádi chodíte do lesa na houby? Vydejte se s námi poznávat velmi chutný jarní druh elegantní houby nazvaný kačenka česká. Plodnice kačenky vyrůstají hlavně na jaře od března do června. A víte, že prodavači hub na pražských trzích ji rozeznávali v samostatném rodě dříve než odborníci mykologové?
Exotické rostliny východní Asie
Ve druhém díle našeho seriálu vám představíme zajímavé asijské rostliny, jejichž úspěšné zavedení do kultury v našich podmínkách umožnilo přesné určení nebo odhalilo dosud zřejmě neznámou rostlinu. Jak je u nás úspěšně pěstovat?
Jemná vůně jara a léta. Fialka a levandule
V tomto díle seriálu vám představíme lehké jarní či letní vůně fialek a levandule, tedy vůně spíše sladší a lehčí. Fialka, to není jen violka vonná, ale také další zajímavé druhy, které můžete dobře v naší přírodě poznat. Podobně levandule lékařská má řadu „sestřiček“, které se také zpracovávají do vonných kompozic. A čím se liší, to vám povíme právě v tomto pokračování seriálu.
Pivoňky a jejich léčivé účinky
Oblíbené, často pěstované pivoňky mají i významné léčivé účinky. Odedávna se používají v tradiční čínské medicíně i v dalších asijských zemích k léčbě mnoha onemocnění. Současná medicína nyní objevuje jejich léčebný potenciál. Nejperspektivnější jsou především jejich účinky na nervový a imunitní systém.
Co s rezistentními pleveli?
Nadměrným používáním herbicidů pro hubení plevelů vznikl problém se vznikem rezistence plevelů k těmto látkám. V České republice bylo zjištěno již 14 rezistentních plevelných druhů a řada dalších, u kterých je na rezistenci vůči herbicidům podezření. Vědci řeší, jak se s tímto vážným problémem vypořádat.
Rostliny ve skle
Jak zachránit naše lesy? Trpí nejen suchem a škůdci, ale i sníženou genetickou diverzitou. Ochrana a reprodukce genofondu lesních dřevin je velmi důležitá pro trvale udržitelné lesní hospodářství. Podívejme se, v čem spočívá princip metody in vitro organogeneze u listnatých druhů dřevin a co obnáší Národní program ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin v České republice.
Lišejníky Bečovské botanické zahrady
Co jsou lišejníky, jaké druhy obývají různé biotopy, např. kůru stromů, půdu či kamenné povrchy a jak je poznat? V Bečovské botanické zahradě pro vás připravili speciální expozici, ve které se můžete s typickými zástupci seznámit.
Průhonický park z pohledu mykologa
V tomto seriálu vám systematicky představujeme tajemný svět hub, jejichž velké množství je právě mezi chorošovitými. Tentokrát se zaměříme na parazitické houby, které v koloběhu přeměny látek v přírodě mají svou významnou roli především jako rozkladači dřeva. Představíme vám druhy s tajemnými názvy jako je pórnatka, pórnatice či ostropórka, bělochoroš, ostnatec či hnědák.
Neviditelní kosmonauti 3. díl Arthrospira (Spirulina) sp.
Sinici s tímto jménem možná znáte jako potravní doplněk. Věděli jste ale, že v Africe či Střední Americe byla využívána již v dávné minulosti? Vědci ji vzali na oběžnou dráhu a měli pro to své důvody. Poznejte je.
Mikroskopické houby našich obilovin
Obiloviny tvoří značnou část našeho jídelníčku. Co snižuje kvalitu zrna a ohrožuje výnos na poli, ale i při skladování? Jsou to mikroskopické vláknité houby a sekundární metabolity, které produkují. Výzkumníci zjistili, jak se jim bránit, ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá…
Květy včelám milé
Máte rádi med? Pojďte se s námi podívat, které rostliny mají včely rády a jsou proto nazývány medonosné. Ukážeme si jednotlivé druhy v průběhu roku, tak jak postupně rozkvétají a nabízejí včelám své pochutiny. A odpovíme vám i na otázku, kdo vlastně objevil, že právě sběr nektaru a pylu umožňuje pohlavní rozmnožování rostlin. Napovíme vám, že Charles Darwin to sice nebyl, ale jako první uznal, že má tajemný objevitel pravdu.