Časopis Nová Botanika na Firmy.cz
Poznejte vonné rostliny celého světa během jednoho večera - již 16. května 2024.

Proč číst Novou Botaniku?

NOVÁ BOTANIKA – NOVÝ POHLED NA SVĚT ROSTLIN 

Vše co jste chtěli vědět o Nové Botanice, ale báli jste se zeptat…

PROČ VLASTNĚ BY TU MĚL BÝT NOVÝ ČASOPIS O ROSTLINÁCH, VŽDYŤ JICH JE TOLIK?

Možná jich je skutečně hodně, ale opravdu se v nich dozvíte zajímavosti o světě rostlin (včetně řas, mechů a dokonce i hub) v celé šíři?

A JE TEN VÁŠ ČASOPIS NĚČÍM UNIKÁTNÍ?
Už jen ona šíře zaměření je unikátní. Ale i další věci nejsou k zahození. Především, u nás nenajdete žádné copywriterské články.

CO TO JE?
Když se podíváte na řadu časopisů, pod články nenajdete podepsané žádné autory. Co myslíte, že to znamená? Jsou to produkty tzv. copywriterů. Takový člověk píše hezky, líbivě, dobře se to čte. Copywriteři nejsou jen tvůrci sloganů pro reklamy. Náš názor jakožto vydavatelství Botanica Nova je, že copywriterské články do seriózního časopisu jednoduše nepatří. Koneckonců, je to jeden z důvodů, proč paní šéfredaktorka Novou Botaniku (a jejího předchůdce, Botaniku), založila.

ALE MOHOU TO BÝT NĚKDY TAKÉ PĚKNÉ NESMYSLY, OD TĚCH COPYWRITERŮ, ŽE?
Takový copywriter tu napíše o nějaké zázračné bylince nebo koření, koupí se k tomu nějaký hezký obrázek z fotobanky a máte vystaráno. Pak napíše zase třeba něco o autech. Může to vše napsat tak opatrně a tzv. o ničem, že to nikdo ani nepozná. Odkud čerpal informace, asi nezjistíte (patrně z internetu, je to nejrychlejší), a ani nemáte čas zjišťovat, zda to náhodou není komerční zájem zadavatele reklamy v daném časopise. Nakonec tomu dodá zářivý titulek na obálku, ale pak bychom se mohli ptát - je tohle ještě vůbec seriózní časopis? My se chceme zvoláním typu „zázračná bylinka“ vyhýbat a máme pro to své důvody.

A TY JSOU JAKÉ?
My neobchodujeme s lidským neštěstím. Pokud dáváte někomu falešnou naději, že ho vyléčí jedna konkrétní bylina, jste tak trochu šarlatáni. V zaměření našeho časopisu samozřejmě nemůžeme opomenout léčebný potenciál rostlin, vždyť medicína na léčivých účincích rostlin vyrostla. Věnujeme se tomuto tématu komplexně, buď jednotlivým léčivým rostlinám nebo tzv. superpotravinám, a i v dalších číslech budeme téma zdravotních účinků rostlin rozebírat ještě více. Mnohé léčivé rostliny i superpotraviny mají skutečně potenciál stát se pomocníkem na cestě k lepšímu zdraví. Posláním našeho časopisu je ale poskytnout běžnému čtenáři relevantní, objektivní a také prakticky použitelné informace o světě rostlin v celé šíři. S rostlinami je naše civilizace natolik spojená, že témat je nepřeberně, takže rozhodně nejsme jen časopis o léčivkách.

ČEMU VŠEMU SE V NOVÉ BOTANICE VĚNUJETE?
Víte, my máme jednu velkou výhodu. Biologii a botaniku jsme vystudovali na Univerzitě Karlově a v těchto oblastech máme docela velké zkušenosti, provázané se znalostí medicínských aplikací. Víme také, na které odborníky se obrátit, takže témata v Nové Botanice přináší špičky ve svém oboru.
Jsme rádi, že i takový velký botanik a popularizátor, Václav Větvička, si našel čas napsat pro naše čtenáře velmi pěkný a zajímavý článek o Hamzově parku a arboretu, který již brzy vyjde ve druhém čísle Nové Botaniky. Věnujeme se tedy i botanickým zahradám, okrasným rostlinám, ale jakožto vědci chceme široké veřejnosti přinášet i nejnovější poznatky z oboru.

ZAJÍMÁ TO ALE NĚKOHO?
Podle ohlasu a zájmu o časopis se zdá, že ano. Snažíme se vědu přiblížit lidem co nejsrozumitelnější formou, bez nějakých přílišných pouček. Navíc se stále rostoucím tlakem na aplikovaný výzkum i vědci mnohem více než dříve zaměřují svou práci i na tento, v praxi použitelný typ bádání. U rostlin se to může týkat nových prostředků k ochraně rostlin před škůdci a chorobami, šlechtění odolných zemědělských plodin nebo šlechtění nových okrasných rostlin (o všech těchto tématech se blíže dočtete také ve druhém čísle Nové Botaniky).

V ČEM DALŠÍM JE VÁŠ ČASOPIS NOVÁ BOTANIKA UNIKÁTNÍ?
Víte, časopis nevznikl primárně proto, aby patřil do kolonky unikátní. Rádi bychom, aby zaujal širokou veřejnost, protože v běžném životě se lidem poznatky o rostlinách mohou hodit. Jak poznat jedovaté rostliny, které rostliny jsou naopak jedlé, kterou bylinku nebo potravinu použít pro zvládnutí svých zdravotních neduhů – to vše se může hodit snad každému. Mnohé rostliny si můžeme sami pěstovat doma nebo na zahrádce jak pro uvedené účely nebo jen tak pro potěšení. Chceme být pro čtenáře inspirativní. Vážnější zájemce o rostliny pozveme na místa se vzácnými klenoty naší přírody, ale i k návštěvě zajímavých botanických zahrad či parků, což může být zajímavým tipem na výlet. Pro ty nejzvídavější čtenáře máme nové poznatky, co se právě děje ve výzkumu nebo i jiné zajímavosti, nikdy nevíte, s čím se v budoucnu setkáme na talíři. Připomeňme i krásný seriál od našeho předního paleontologa profesora Z. Kvačka, kde se vydáváme na cestu do pravěku – dozvíte se, jaké rostliny tu u nás rostly před miliony let.

Ale k oné otázce. Zkuste najít takto zaměřený časopis, bez copywriterských článků, bez překladů z nějakých zahraničních časopisů, psaný našimi odborníky, v celé šíři od rostlin až po houby a bez reklam. Patrně nenajdete. Jsme rádi, že si tento stav zatím můžeme dovolit a to díky podpoře od Nadace ČEZ, Nadace Český literární fond a Lesů České republiky, a.s. Děkujeme!

A KDE MŮŽE ČLOVĚK VŮBEC NOVOU BOTANIKU SEHNAT?
Časopis je letošní novinka, vychází dvakrát ročně, vždy v květnu a listopadu. Čísla lze najít v prodeji na stáncích, ale při omezeném nákladu není možné zaručit, že časopis právě ve vaší oblíbené trafice najdete. Prodej prvního čísla již byl na stáncích ukončen, druhé číslo vyjde v listopadu. Nejjednodušším a nejvýhodnějším způsobem, jak si pořídit Novou Botaniku, je pořídit si předplatné. Tištěné předplatné na dva roky vyjde na 510,- Kč. Máte možnost vyzkoušet i elektronickou verzi časopisu.

 

Webové stránky

www.novabotanika.eu, e-shop: www.mujsvetrostlin.eu