Již brzy v novém čísle Nové Botaniky: TAJEMSTVÍ SOKOTRY - OSTROV ROSTLINNÝCH POKLADŮ. - VYZNÁTE SE V ÁJURVÉDSKÝCH LÉČIVÝCH ROSTLINÁCH? JEDNY Z HLAVNÍCH SI PŘEDSTAVÍME. - JAKÉ DALŠÍ EXOTICKÉ KRÁSKY Z VÝCHODNÍ ASIE U NÁS PĚSTOVAT? - PODÍVÁME SE DO BANKY – I V DOBĚ INTERNETOVÉHO BANKOVNICTVÍ GENOVÁ BANKA ROSTLIN STOJÍ ZA TO. A mnoho dalšího… :-)

Časopis Nová Botanika, 2018/2

Kód: 49
Akce Novinka Tip
Značka: Botanica Nova
99 Kč
Skladem

Obsah Nové Botaniky 2018/2

 

Editorial

Svět rostlin v číslech

Rostliny jako superpotraviny. 1. díl. Pomocník na cestě ke zdraví

Hra s ohněm. Adaptace pyrofytních rostlin.

Cesta do pravěku – vodní rostlinstvo severočeského miocénu

Ostálky krásné na zahradě i ve stavu beztíže

Využití imunitního sytému rostlin při jejich ochraně proti chorobám

Čirok - znovuobjevená plodina pro české zemědělství v kontextu klimatických změn

Rostliny jako superpotraviny. II. Léčivá síla červené řepy

Aklimatizace korejských rostlin v našich venkovních podmínkách

Genetická rozmanitost populací lesních dřevin

Průhonický park z pohledu mykologa – 9. díl

Seriál: Rostliny a vůně – 3. díl. Hřebíčkovec a skořicovník

Zmijovce a jejich léčivé účinky

„Neviditelní“ kosmonauti – Sinice a řasy II. Kdo a proč se podíval na orbitu?

Hamzův park a arboretum

Krajina bahenních sopek a vulkánů – Soos a Komorní hůrka

Za rostlinami horských luk do Nebeských hor

Detailní informace

Detailní popis produktu

Editorial

Svět rostlin v číslech

Víte kolik je v současnosti známo rostlin? Kolik z nich je krytosemenných? A kolik nových druhů je popsáno každým rokem? Kolik druhů má přečtený genom? Či kolik rostlin člověk nějakým způsobem využívá? A kolik procent všech rostlin je ohroženo? Tipněte si.

Luděk Záveský: Rostliny jako superpotraviny. I. Pomocník na cestě ke zdraví

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem,“ pravil údajně Hippokrates a zdá se, že tento starořecký „otec medicíny“ nebyl daleko od pravdy. V našem novém seriálu vás přehledně provedeme světem rostlinných superpotravin, neboť paleta rostlinných zdrojů superpotravin je velice pestrá a jsou relativně dostupné i u nás.

Lenka Záveská Drábková: Hra s ohněm. Adaptace pyrofytních rostlin.

Oheň obávaný, smrtonosný i životodárný. Oheň, stejně jako jiné živly, nemůže mít člověk nikdy pod kontrolou. Důkazem jsou stále časté požáry v mnoha koutech světa. Jak se s tímto fenoménem vypořádávají rostliny? Mají celou řadu mechanismů. Pojďme si blíže představit jeden z nich.

Zlatko Kvaček: Cesta do pravěku – vodní rostlinstvo severočeského miocénu

Bílinské uhelné doly znáte již z našich cest do pravěku důvěrně. Jsou totiž plné pokladů, které dlouhodobě systematicky zpracovává tým našich paleobotaniků. Tentokrát vám ukážeme třetihorní vodní rostliny, které se podařilo zachránit v oblasti písčitojílovitých vrstev v okolí uhelných zdrojů.

Luděk Záveský: Ostálky krásné na zahradě i ve stavu beztíže

Víte, která rostlina se stala první „vesmírnou květinou“, která vykvetla mimo Zemi? Navzdory informacím na sociálních sítích to nebyla ostálka, ale slunečnice, to však nijak nesnižuje krásu ostálek, které vám nyní představíme. Většina druhů je severoamerických, nicméně se jim dobře daří i v našich zahradách. Kterou si vyberete vy?

Lenka Burketová: Využití imunitního sytému rostlin při jejich ochraně proti chorobám

Rostliny nejsou tak bezbranné, jak se nám mohou zdát. Dokonce mají obdobu imunitního systému, jak ho známe u živočichů. V přírodě jsou totiž rostliny napadány širokým spektrem útočníků, a protože rostliny nemohou při jejich ataku utéci, jejich obrana musí být hodně účinná. Jak taková obrana vypadá a jak by se jí dalo využít v zemědělství, se dozvíte právě v tomto článku.

Jiří Hermuth: Čirok - znovuobjevená plodina pro české zemědělství v kontextu klimatických změn

Globální změny klimatu přinášejí řadu nežádoucích vlivů, které negativně ovlivňují zemědělskou produkci nejen v České republice. V současné době se zvyšuje nebezpečí sucha. Jedním z možných řešení tohoto problému by mohlo být šlechtění a výběr plodin, které jsou adaptovány na sucho a jsou více odolné k novým klimatickým změnám. Velmi vhodnou plodinou se zdá být čirok.

Luděk Záveský: Rostliny jako superpotraviny. 2.díl. Léčivá síla červené řepy

Řepa. Ať už si představíte cukrovou řepu, červenou řepu nebo krmnou řepu, máte určitě na mysli jejich bulvu, tedy ztluštělý kořen přecházející ve ztloustlou dolní část stonku. V naší stravě je červená řepa poměrně běžná, a přesto ji můžeme právem zařadit mezi superpotraviny, neboť je nově objevována pro své blahodárné účinky na zdraví, především v terapii vysokého krevního tlaku. Ale nejen to.

Jiří Kolbek: Aklimatizace korejských rostlin v našich venkovních podmínkách

V následujících ukázkách si představíme krásky z Dálného východu, které je možné úspěšně udržet a pěstovat v našich podmínkách. Zajímavé kapradiny, plamének, dymnivka či vrbina ze severovýchodní Asie.

Eva Pokorná: Genetická rozmanitost populací lesních dřevin

Při procházce lesem se málokdo z nás zamýšlí nad jeho genetickou diverzitou. Víte ale, že například u topolu šedého je genetická diverzita vyšší u samčích jedinců než u samičích? Znalost genetické rozmanitosti populací je podstatná pro jejich zachování včetně zvýšení jejich odolnosti proti abiotickým i biotickým činitelům. Výsledky výzkumu lesních dřevin, jsou prakticky aplikovatelné v oblasti ochrany a reprodukce genofondu lesních dřevin.

František Kotlaba a Zdeněk Pouzar: Průhonický park z pohledu mykologa – 9. díl

Znáte rezavce? Ne, nejde o přezdívku muže s rezavými vlasy, nýbrž o chorošovitou houbu, která přinesla mykologům nejedno překvapení. Rezavec lesklý byl v Průhonickém parku nalezen nejen na pěnišníku, ale dokonce i na tisu, a to jsou pro něj naprosto výjimečné hostitelské dřeviny. V tomto díle seriálu vám představíme nejen rezavce, ale i jejich příbuzné ďubkatce či lesklokorky (pro své léčivé účinky známý rod Ganoderma).

Lenka Záveská Drábková: Rostliny a vůně – 3. díl. Hřebíčkovec a skořicovník

Co má společného hřebíček a skořice, ví každý, jedná se o oblíbená koření. Méně známé je, že rostliny, které nám poskytují toto koření, se jmenují hřebíčkovec kořenný a skořicovník pravý. Ale proč tyto dva druhy zmiňujeme ve třetím díle seriálu o vůních, ve kterém jsme vám již představili růže, jasmíny, ylang-ylang či nard? Obě rostliny se používají jako součást parfémů jak pro svou specifickou vůni, tak i pro desinfekční účinky.

Zdeňka Navrátilová: Zmijovce a jejich léčivé účinky

I běžně pěstované pokojové rostliny mohou mít léčivé účinky. Třeba takové zmijovce jsou známé především velkými květy (ve skutečnosti květenstvími), které pomocí vůně člověku nepříliš libé lákají opylovače. Víte však, že některé druhy se využívají jako léčivé rostliny v tradiční medicíně i jako nekalorické potraviny?

Jana Kvíderová: „Neviditelní“ kosmonauti – Sinice a řasy II. Kdo a proč se podíval na orbitu?

Chlorella, kterou jsme vám představili v minulém čísle, nebyla jedinou řasou, která se vydala do vesmíru. Přibližně padesát různých kmenů fotosyntetických mikrooorganismů bylo využito při pozemních simulacích a z nich asi dvacet kmenů zvítězilo a bylo vybráno pro kosmický let. Jak se liší experimenty kosmické biologie a astrobiologie?

Václav Větvička: Hamzův park a arboretum

V dalším díle seriálu o botanických zahradách a arboretech České republiky vám představíme Hamzův park a arboretum pod hradem Košumberk. Přijměte pozvánku do tohoto jedinečného parku a projděte se i po zdejších trasách, seznamujících s dřevinami Severní Ameriky nebo Asie, či najděte strom, který vysadil autor tohoto článku.

Lenka Záveská Drábková: Krajina bahenních sopek a vulkánů – Soos a Komorní hůrka

Krajina bahenních sopek, bublajících mofet a pleistocénních vulkánů. To jsou západní Čechy. Ale nemusíte se bát, v dnešní době se již jedná jen o sekundární vulkanickou činnost. Společně navštívíme zajímavé rostliny národních přírodních rezervací Soos a Komorní hůrka a představíme si zdejší nejzajímavější biotopy: slaniska, rašeliniště a slatiny.

Vojtěch Holubec a David Horák: Za rostlinami horských luk do Nebeských hor

Zelené alpínské louky, kamenité morény, horké skály a vypečené sutě, mokřady a slaniska, permafrost, pouště, písečné duny a fantastické zasněžené sedmitisícovky – to vše lze vidět na Ťan Šanu. Obrovská diverzita prostředí tvoří obrovskou diverzitu rostlin a živočichů. Vydejte se s námi poznávat rostliny Nebeských hor v seriálu nazvaném Rostliny všech koutů světa.

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Časopisy (tištěná verze)
? EAN: 9772570991002 20182

Náhled časopisu Nová Botanika 2018/2

Vydavatel časopisu Nová Botanika. Váš nový průvodce světem rostlin.