NOVÉ ČÍSLO NOVÉ BOTANIKY PLNÉ ZAJÍMAVOSTÍ ZE SVĚTA ROSTLIN PRÁVĚ VYŠLO. UDĚLEJTE SI RADOST A PŘIDEJTE SE K NAŠIM ČTENÁŘŮM. Objednejte si předplatné ještě dnes a časopis obdržíte mezi prvními.

Časopis Nová Botanika, 2018/1

Kód: 46
Akce Tip
Značka: Botanica Nova
99 Kč
Skladem

Obsah Nové Botaniky 2018/1

 

Editorial: Úvodní slovo - Poklady z říše rostlin

Cesta do pravěku – Rostlinstvo starších třetihor

Rostliny a sex

Seriál léčivé rostliny

Rostliny a vůně – 2. díl

Bestiář hnědých řas a jejich využití

Rostliny našich zahrad - Čemeřice

Odolnost plodin a stres

Somatická embryogeneze jehličnanů

Neviditelní“ kosmonauti - sinice a mikrořasy I. Experiment Chlorella

Průhonický park z pohledu mykologa – 8. díl

Genofondy botanických zahrad

Nová zlatá nebo vitaminová horečka na obzoru?

Krása lužního lesa na jaře

Detailní informace

Detailní popis produktu

Editorial: Úvodní slovo - Poklady z říše rostlin

Zlatko Kvaček: Cesta do pravěku – Rostlinstvo starších třetihor

Cesta do pravěku nás v dalším díle seriálu zavede do třetihor. Hromadné vymírání na hranici geologických období křídy a třetihor přežily jen opravdu nejodolnější, mezi nimi i krytosemenné rostliny, které slavily své velké vítězství.

David Honys a Barbora Honysová: Rostliny a sex

Jak probíhá vývoj samčího gametofytu krytosemenných rostlin? Co se děje po dosednutí pylového zrna na povrch blizny? Jakými nástrahami musí projít pylová láčka, než se dostane k vytouženému cíli, vajíčku? Odpovědi na tyto a mnohé další záludné otázky se dozvíte ve druhém díle seriálu Rozmnožování rostlin.

Zdeňka Navrátilová: Seriál léčivé rostliny

Afričtí domorodci odedávna používají k léčebným účelům zajímavé rostliny, jejichž léčivé účinky nyní objevuje i západní medicína. Například domorodci Zulu, Xhosa i dalších kmenů využívají jako ceněné léčivo muškát. A ne ledajaký, jde o Pelargonium sidoides.

Lenka Záveská Drábková: Rostliny a vůně – 2. díl

Rostliny a jejich vůně provázejí člověka odnepaměti. Síla přírodních látek, včetně vonných esencí a jejich použití k léčbě různých onemocnění, je známá již u starých civilizací. Rostlinné éterické oleje (silice) jsou ve své přírodní podobě vhodné nejen pro kosmetiku a parfumerii, ale i aromaterapii. V tomto článku se dozvíte o dalších dvou vonných rostlinách, ylang-ylangu a nardu.

Jana Pilátová - Bestiář hnědých řas a jejich využití

Polévky či saláty nebo cukrovinky. Co mají společného? Hnědé řasy. Alginát, který je izolován z chaluh, se používá právě ve zmíněných pokrmech. A co třeba pivo a víno? I zde hrají úlohu hnědé řady, tentokrát rozsivky. K čemu všemu se využívají, se dočtěte v tomto článku.

Pavel Sekerka: Rostliny našich zahrad - Čemeřice

Známé i méně známé rostliny z různých koutů naší planety, které se sešly v našich zahradách a parcích. Zaměříme se na čemeřice, oblíbené tradiční zahradní trvalky do stínu či polostínu. Znáte i plnokvěté rostliny pojmenované ´Dido´ a ´Aeneas´?

Pavel Vítámvás a Ilja T. Prášil: Odolnost plodin a stres

Rostliny jsou ve stresu stejně jako my lidé. Jak odhadnout odolnost plodin vůči abiotickým stresům, je pro pěstitele velmi důležité. A jak s tím souvisí dehydriny? Tato otázka se stala klíčovou při výzkumu abiotických stresových faktorů, jako je sucho, nízká či vysoká teplota nebo zasolení u obilovin, ale i u řepky či zeleniny.

Zuzana Vondráková: Somatická embryogeneze jehličnanů

Každé semeno obsahuje zárodek rostliny, z něhož optimálně vzniká jedna rostlina. Ale každý rok není úroda šišek dostatečná, a proto je třeba semena skladovat, aby výsevy mohly probíhat pravidelně a zákazníci měli dostatek stromů k vánočním dekoracím. Unikátním způsobem rozmnožování rostlin, o kterém vám chceme povědět, je somatická embryogeneze, která umožňuje pěstovat embrya samostatně, mimo semeno.

Jana Kvíderová: „Neviditelní“ kosmonauti - sinice a mikrořasy I. Experiment Chlorella

Víte, že první český kosmonaut letěl do vesmíru právě před 40 lety? V rámci vědecké části mise bylo naplánováno několik vědeckých experimentů, jedním z nich bylo pěstování mikroskopických řas v mikrogravitaci. Vítejte v experimentu Chlorella.

František Kotlaba: Průhonický park z pohledu mykologa – 8. díl

Tento díl našeho seriálu o houbách je věnován houbám chorošovitým, které rostou převážně na dřevě stromů a keřů. Jedním z nejzajímavějších je ohňovec. U nás je známo kolem 25 druhů ohňovců, z nichž 10 můžete najít hned kousek za Prahou v Průhonickém parku. Pojďte se s nimi blíže seznámit.

Pavel Sekerka: Genofondy botanických zahrad

Botanické zahrady, ostrůvky cizokrajných rostlin uprostřed měst a kulturní krajiny. Jaká je funkce a poslání botanických zahrad? V našem stručném přehledu se to dozvíte.

Zdeněk Opatrný: Nová zlatá nebo vitaminová horečka na obzoru?

Snad žádná jiná plodina dosud nepodstoupila tak dlouhý a trnitý schvalovací proces jako zlatá rýže. A nestala se během něj přímo symbolem nelítostného soupeření mezi zastánci geneticky modifikovaných rostlin a jejími odpůrci. V Kanadě a na Novém Zélandu už mají jasno, budou další země následovat?

Lenka Záveská Drábková a Luděk Záveský: Krása lužního lesa na jaře

Jarní lužní les okouzlí návštěvníka svou barevnou paletou od žluté až po modrou. Kde všude se tento biotop nachází a které druhy zde můžeme běžně nalézt? Typickým lužním lesem vás provedeme v tomto příspěvku s podtitulem Oslava jara.

Doplňkové parametry

Kategorie: Časopisy (tištěná verze)
? EAN: 9772570991002 20181

Náhled časopisu Nová Botanika 2018/2

Vydavatel časopisu Nová Botanika. Váš nový průvodce světem rostlin.